You visit the store and find a banana sale. On average 8 bananas weigh one pound. The sale price for bananas is four pounds for $5.00. How much will it cost you to buy 25 bananas? Please show your work.

You visit the store and find a banana sale. On average 8 bananas weigh one pound. The sale price for bananas is four pounds for $5.00. How much will it cost you to buy 25 bananas? Please show your work.

Expert's Answer

Video Transcript

To determine how many Bananas we can buy for $5, we have to do this exercise. Let's see how much the banana is. There are six bananas for 150 and six go into 15 twice, with the difference of three going into 30. So a quarter times five is how much a banana is. It's 25 carrying the two and 12. That is 1:45. That's the solution to this exercise.

help

Hire Expert 

Get a Professional Help


200
Select FileChangeRemove

TOP